درمان ارادی درد از طریق رمزگشایی نورون ها

زمان انتشار : 9/5/2016 9:49:31 AM
درمان ارادی درد از طریق رمزگشایی نورون ها

محققان دانشکده زیست پزشکی دانشگاه “آرهوس” در تلاشند که با رمزگشایی پیام سلول‌های عصبی درد را درمان کنند.

به گزارش کلیک، محققان دانمارکی به دنبال این هستند که دردهای نوروپاتیک را با رمزگشایی پیام سلول‌های عصبی یا همان نورون‌ها درمان کنند.
بیشتر دردهایی که ما می‌شناسیم با یک آسیب فیزیکی قابل مشاهده همچون شکستن دست و پا یا خراشیده شدن پوست همراه هستند، اما نوع دیگری از دردها وجود دارند که به نام دردهای نوروپاتیک شناخته می‌شوند و زمانی که سلول‌های عصبی یا نورون‌ها آسیب ببینند به سراغ ما می‌آیند.
سارا جاگر از دانشگاه آرهوس به دنبال این است که پیام نورون‌ها را رمزگشایی کند تا درک بهتری از ماهیت دردهای نوروپاتیک و درمان آن‌ها به دست آورد. وی می‌گوید: وقتی درک کنیم سلول‌ها چه می‌گویند می‌توانیم امیدوار باشیم که درمان‌های دارویی جدیدی برای بیماران مبتلا به دردهای نوروپاتیک پیدا کنیم.
دردهای نوروپاتیک می‌توانند بعد از وقوع هر تصادف ظاهر شوند. مثلا ممکن است فرد بعد از درمان کامل پای شکسته همچنان احساس درد کند در حالی که هیچ نشانه خارجی از بروز آسیب وجود ندارد. این نشانه درد نوروپاتیک است که به دلیل اختلال پیام‌رسانی بین نورون‌های آسیب دیده و سلول‌های گلیال ماهواره‌ای رخ می‌دهد.
جاگر توضیح می‌دهد: سلول‌های ماهواره‌ای پیام را واضح و روشن دریافت، سپس آن را پردازش و اندکی درباره آن فکر می‌کنند و سپس پیام را دوباره به نورون باز می‌فرستند.
به گفته او دردهای نوروپاتیک در حال حاضر به کمک داروهای ضدافسردگی درمان می‌شوند، اما جاگر امیدوار است که این تحقیق به درمان بهتر این دردها منجر شود و با ممانعت از پیام‌رسانی توسط سلول‌های ماهواره‌ای مانع از شکل‌گیری چنین دردهایی شود.

 

به نقل از کلیک

برچسب ها : درمان سلامتی

پست های مرتبط

نظرات درباره این پست

برای ثبت نظر لطفا وارد بخش کاربری خود شوید


احتمالا مایل باشید چنین مطالبی را نیز دنبال کنید